Logo Banner
HOME
Skip Navigation Links
   
  Read Online  
 

Peygamber yolunda büyük bulusma | Bugun Gundem | 6th May 2012 | Page 22

Dünyanin dört bir yanindan gelen Islam alimleri Gaziantep'te düzenlenen Sosyal Problemlere Peygamber Yolundan Çözümler Sempozyumu'nda bulustu.

Sempozyumun açilis konusmalarinda "Hz. Muhammed'in  23 senelik peygamberlik hayatinin, kiyamete kadar gelecek bütün problemlerin çözüm reçetesini içerdigi" ortak mesaji verildi.

Yeni Ümit ve Hira Dergileri tarafindan Gaziantep Sehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve iki gün sürecek sempozyuma, 60 ülkeden bin 200 önemli din alimi, akademisyen, kanaat önderi katiliyor. Sempozyumda aileden yoksulluga, terörden egitime, sosyal hayattan irkçiliga kadar birçok önemli konu 'peygamber yolu' isiginda ele aliniyor.

Sempozyumun açilisinda konusan Basbakan Yardimcisi Bekir Bozdag, Islam dininin siddete asla müsaade etmedigine deginerek, mezhep çatismalari, irkçilik gibi konularin yanlisligina dikkat çekti. Etnik nedenlerle irkçilik yapanlara ve baska insanlari öldürmek üzere terör örgütlerine katilanlara çikisan Bozdag, "Peygamber, Kur'an buna izin verebilir mi" diye sordu. Bozdag, canli bomba olup insanlarin hayatina son verebilen kisilerin varligindan herkesin sorumlu oldugunu söyledi. Günümüzde mezhepler arasinda Islam'in ve peygamberin tasvip etmeyecegi yarislar oldugunu anlatan Bozdag, "Biz Kur'an ve sünnetin ortaya koydugu anlayislari dogru anlamak için mezheplerden istifade edecegiz. Islam dünyasinin degisik mezheplere sahip olduklari için birbirinin karsisina çikarilmasina, yaris ettirilmesine, ortaya koyduklari eserlerle Islam alimleri izin vermemelidirler" dedi.

ISLAM YASATMAYI EMREDER

Peygamber anlayisinin dogru ortaya konulmasi gerektigine de isaret eden Bozdag, sunlari söyledi: "Islamofobi anlayisinin Müslümanlik'la ilgisi yoktur. Islam siddete asla izin vermez, öldürmeyi degil yasamayi ve yasatmayi emreder. Islam'in ortaya koydugu temel hak ve adalet dogru anlatilirsa yapilan bu karalama iftira kampanyasinin dünyada güç bulmasi mümkün olmayacaktir. Biz eksik çalisir ve yanlis anlatirsak onlar bir mevzi edinirler." Bozdag, Fethullah Gülen'e tesekkür ederek "Bugüne kadar Kur'an'in ve peygamberimizin dogru anlasilmasi için kendini ve hayatini vakfeden Fethullah Gülen Hocaefendi gibi bütün vakif insanlarini saygi ile selamliyorum" ifadelerini kullandi.

BIR BEDENIN AZALARI GIBI OLMALIYIZ

Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Mehmet Görmez ise, Diyanet Isleri Baskanligi'nin düzenledigi kutlu dogum programlarinin bu sene kardeslik anlayisini konu ettigini dile getirerek, "Binlerce salonda bu konulari yatay olarak konustuk. Bu toplanti ise dikey olarak kardesligi konusmanin tamamlayicisi oldu" dedi. Baskan Görmez, Müslümanlar'in bir bedenin azalari gibi olmalari gerektigini ifade ederek, cografyalar, irklar, renkler farkli olsa da peygamberin sünnetinin kaynasmayi saglayan en önemli kaynak oldugunu söyledi.

Sosyal problemlerin çözülememesinde en önemli sorunun, Hz. Peygamber'in sünnetini ve rehberligini çagimiza tasiyamamak oldugunu dile getiren Görmez, "Sosyal problemlere çözüm üretebilmeleri için ilim adamlarinin peygamberin örnek hayatini bu çaga tasimanin yollarini aramalari gerekir. Peygamber yolu ebediyete kadar yolumuzu aydinlatacak bir kaynaktir" diye konustu.

Din Isleri Yüksek Kurulu Baskani Prof. Dr. Rasit Küçük, peygamberin sünnetinin insanlik aleminin kiyamete kadar karsilasacagi problemlere yeterli oldugunu söyledi. Küçük, bu ana kaynaklardan çözüm üreteceklerin ise Islam alimleri oldugunu vurguladi.
 
INSANLIK O NURA SIDDETLE MUHTAÇ

Ürdün Müftüsü Prof. Dr. Abdulkerim Hasavne, bazi çevrelerden sünnete saldiri yapildigini belirterek "Efendimiz'in nuru asirlardir insanligi aydinlatti. Günümüzde de insanlik o nura siddetle muhtaç. Zira Islam dünyasi o nurdan uzaklastigi için yolunu sasirdi. Tekrar o yola dönmesi de ancak Efendimiz'in yoluna ittiba etmesi ile mümkün. Fethullah Gülen Hocaefendi'nin sünnetin ihyasi konusundaki gayretlerini biliyor ve takip ediyoruz. Sünnetin taninmasi ve yasanmasi açisindan Gülen, çagimizin önemli isimlerinden biri" dedi.

23 SENELIK HAYATI ÇÖZÜM IÇIN YETERLI

Yeni Ümit Dergisi Genel Yayin Yönetmeni Dr. Ergun Çapan, insanin akli, kalbi, ruhu, hisleri içinde yasadigi topumda, sorunlari denge ile ele alip çözüm üretmesi gerektigini söyledi. Hz. Peygamber'in hayatinin çözüm adina yeterli oldugunu dile getiren Çapan, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin "Peygamberimizin 23 senelik mübarek hayati kiyamete kadar gelecek olan insanlarin olusmus olacak bütün problemlerinin çözüm yollarini göstermektedir. Yapilmasi gereken alimlerin mevsimi gelince Allah resulünün hayatindaki çözüm yolarini yorumlayarak hayata tasimalaridir" sözüne atifta bulundu. Hira Dergisi Genel Yayin Yönetmeni Nevzat Savas ise, Hz. Peygamberin dogumunun bütün insanligin dogumu oldugunu belirterek, "O gayptan haber verenlerin sonuncusudur. O geldi aydinlikla karanlik birbirinden ayrildi. Kainat okunan bir kitap haline geldi. Bütün sorunlarin çözümüne isik tuttu" ifadelerini kullandi.

Gülen: Bir dirilise ihtiyaç var

Fethullah Gülen, Gaziantep'te düzenlenen 'Uluslararasi Sosyal Problemlere Peygamber Yolundan Çözümler Sempozyumu'na yazili bir mesaj gönderdi. Islamiyetin kendine has üslubu, metotlari ve beseri problemlere teklifleri açisindan tam bir mükemmellik örnegi oldugunu belirten Gülen, "Islam toplumunun yeniden bir 'ba'sü bad'el-mevt'e melekat-i akliye, ruhiye ve fikriyesinde ciddi bir islaha daha canli bir tabirle bir dirilise ihtiyaç vardir. Evet dinin orijinini koruma ciddiyet ve gayreti içinde nasslarin esnekligini vaddettigi genislik ve evrensellikte her zaman ve her mekanda her sinif insanin ihtiyacini karsilayacak ve bütün hayati kucaklayacak olan bir dirilise ihtiyaç vardir" dedi. Gaziantep'te düzenlenen sempozyuma katilamamaktan dolayi büyük hasret ve hicranla dolu oldugunu kaydeden Fethullah Gülen, sempozyumun insanligin birçok problemine alternatif çözümler sunacagini inandigini vurguladi.

Misyonu Türk kardeslerim tamamlayacak

Hindistan Yeni Delhi Islam Merkezi Baskani Mevlana Vahudiddin Han, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin milyonlarca insana ilham kaynagi oldugunu söyledi. Hocaefendi'den ilham alan insanlarin dünyani dört bir tarafinda adeta bir egitim imparatorlugu kurduklarini belirten Han, yapilan hizmetleri "olaganüstü" olarak nitelendirdi.

Gelecekten çok ümitli oldugunu dile getiren Han, "Sayin Gülen ve talebelerine tesekkür ediyorum. Açtiklari egitim kurumlarinda büyük bir derinlik ve maneviyat gördüm. Islam'in tarihini yeniden canlandirmak, sahabenin yaptiklarini bu asirda yapmak için çalisiyorlar. Sayin Gülen'nin varligi buna bir delil. Ben yasliyim ne zaman ölecegimi bilemiyorum. Ama büyük bir ümitle ölecegim. Çünkü Türk kardeslerim benim misyonumu tamamlayacaklar. Ölürken gönlüm gül gülistan olacak" ifadelerini kullandi.

27 Islam alimi teblig sunacak

Peygamber Yolu'nun evrenselligi, temsil, tahkiki iman, fakirlik, tefrika, cehalet, içtimai problemler, ideal toplum, kardeslik, yasatma ideali, ideal aile, ideal toplum, ilim ve alim, tekye, ashab-i suffe, Hz. Aise, insan hayatinin önemi, sahabeye, selefe, mezhep imamlarina, ulemaya ve seaire saygi gibi konularin ele alinacagi oturumlarda, yerli ve yabanci 27 bilim insani Hz. Muhammed perspektifinden çözüm yollari sunuyor.

5 dilde tercüme yapildi

Sempozyum Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ingilizce ve Fransizca olmak üzere 5 dilde simültane tercüme edildi. Mehtap TV, Küre TV, www.peygamberyolu.com'dan canli izlenebilen sempozyumu Dünya TV Kürtçe, El Cezire de Arapça olarak canli yayinladi.

 
QURAN
ISLAM  
DAWAH  
BLOG  
JOIN US  
BE A QURAN DISTRIBUTOR  
 
 
 
       
  Quran Foundation is founded under the aegis of CPS International  
     
  MAULANA WAHIDUDDIN KHAN l WEBSITES l GIVE ZAKAT l DONATE l CPS INTERNATIONAL l SITEMAP l CONTACT US